Od stycznia 2021 roku Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić nowe opodatkowanie dochodów spółek kapitałowych, czyli estoński CIT.
Na czym polega estoński CIT?
Estoński CIT oznacza, że podatek dochodowy w spółce byłby płacony dopiero w momencie wypłaty zysku.
Podatnicy stracą jednak prawo do ulg podatkowych, takich jak badawczo-rozwojowa (B+R), IP Box, zwolnienie w strefach inwestycyjnych. Prawa do ulg nie wykluczą podatkowe odpisy z nowego funduszu inwestycyjnego.
Spółki będą musiały inwestować.- poprzez zwiększanie wydatków na wytworzenie lub nabycie fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3–8 Klasyfikacji (m.in. maszyn, urządzeń, środków transportu) bądź na opłaty ustalone w umowie leasingu tych środków.
Nakłady na inwestycje będą musiały wzrastać w następujący sposób
15 proc. (nie mniej niż 20 tys. zł) w okresie dwuletnim lub
33 proc. (nie mniej niż 50 tys. zł) w przypadku dużych inwestycji w ciągu czterech lat.
Kto może być płatnikiem estońskiego CIT?
Warunkiem systemu estońskiego będzie, aby przychody spółki nie przekraczały 50 mln zł.
Średnie zatrudnienie w spółce będzie musiało wynosić trzech pracowników niebędących udziałowcami lub akcjonariuszami.
Udziałowcami spółek kapitałowych (z o.o. i akcyjnych) muszą być wyłącznie osoby fizyczne i które nie posiadają udziałów (akcji):
- w kapitale innej spółki,
- tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania,
- ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną ani innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel/fundator lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Estoński CIT będzie wybierany na okresy czteroletnie. Będzie go można stosować przez kolejne cztery lata, o ile podatnik będzie spełniał warunki pozwalające na korzystanie z nowego rozwiązania.
Podstawa opodatkowania będzie oparta na wyniku obliczonym na podstawie prawa bilansowego.
Jeżeli podatnik przekroczy próg 50 mln zł przychodów, ale podejmie decyzję o kontynuowaniu ryczałtu do zakończenia czteroletniego okresu, będzie musiał zapłacić dodatkowy